Miejsca zapomniane – Cmentarz, ul. Samotna, Poznań

Leon_Eckert_budowniczy_architekt

Chwila oddechu od męczącej niekiedy codzienności musi być. Nie chcąc skupiać się tylko i wyłącznie na wydarzeniach dnia powszedniego mam zamiar poruszać także tematy związane z historią Poznania, Wielkopolski, Polski
Każde miasto ma w swoich zakamarkach miejsca zapomniane przez czas i ludzi. Zwykle brudne, zniszczone, zaniedbane – przyciągają w najlepszym razie uwagę meneli i bezdomnych, którzy obierają je sobie za miejsca libacji. Zwykli mieszkańcy miasta nie interesują się ich losem. W zasadzie ich reakcja nie powinna nikogo dziwić.

Brzydko i niekiedy niebezpiecznie, – po co sobie zawracać głowę?
Dzieje się tak, ponieważ piękno dla większości z nas ma powierzchowny charakter. Piękny jest nowy stadion Lecha, (choć zdania są podzielone:), zabudowa Starego Rynku czy np. Stary Browar – oczywiste prawda? Niekiedy jednak piękno jest ukryte właśnie w tych szarych zakamarkach miast, zniszczonych budynkach, brudnych połaciach terenu, którymi mało, kto się interesuje. To piękno zawiera się w ich dawnej historii, związanych z nimi zapomnianymi postaciami, wydarzeniami – trzeba tylko umieć je dostrzec.

Dziś trochę nietypowo, bo będzie o cmentarzu:) starym, zapomnianym cmentarzu znajdującym się przy ul. Samotnej w południowej części Poznania. Jego historia zaczyna się w, 1923 r. kiedy to staraniem mieszkańców Dębca – wtedy jeszcze wsi znajdującej się pod Poznaniem (formalnie Dębiec stał się dzielnicą Poznania w 1925 r.) uzyskano zezwolenie na jego utworzenie. Nekropolia przy Samotnej formalnie została poświęcona i oddana do użytku rok później 15 sierpnia 1924 r. przez ks. Karola Seichtera. Natomiast w 1928 r. decyzją Kardynała Augusta Hlonda na Dębcu powstaje samodzielna parafia przy kościele pod wezwaniem św. Trójcy. Przypadek ten jest o tyle nietypowy, że zwykle najpierw powstawały parafie, budowano kościoły, a dopiero na samym końcu cmentarze. Tutaj było odwrotnie. Przenieśmy się trochę w czasie.

Wraz z nastaniem II wojny światowej na cmentarzu przy Samotnej grzebane były ofiary niemieckich nalotów na Poznań. Miasto jak powszechnie wiadomo dostało się pod nazistowską okupację, która wywarła szczególnie bolesne piętno na Kościele Katolickim. Prześladowania dotknęły szczególnie księży katolickich, których spora część została aresztowana i wywieziona do obozów koncentracyjnych. Chcąc przebudować Poznań według własnych planów Niemcy zlikwidowali m.in. cmentarze przy ul. Bukowskiej/Grunwaldzkiej – „farny” i „świętomarciński”. Do prac ekshumacyjnych wykorzystani byli żydowscy robotnicy. Znaczną część grobów przeniesiono właśnie na cmentarz przy ul. Samotnej.

Po wojnie „nowe” komunistyczne władze zdecydowały się cmentarz zamknąć. Od tego momentu dębiecka nekropolia systematycznie zaczęła niszczeć. Cmentarz został odebrany parafii – nowym właścicielem został skarb państwa. W latach 70 XX w. były plany żeby na jego miejscu powstała stacja kolejowa Poznań – Debiec, później w kolejnych dziesięcioleciu planowano postawienie oczyszczalni ścieków – jednak nic z tego nie wyszło. Ostatecznie po okresie transformacji ustrojowej tereny cmentarza powróciły do pierwotnego właściciela w 1997 r. W międzyczasie władze wydały zgodę na ekshumacje grobów, których do 2008 r. przeprowadzono około setki. Obecnie nekropolia jest wpisana do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. Jej stan techniczny nadal pozostawia bardzo wiele do życzenia. Cmentarza nie można otworzyć na nowo, umożliwić ponownych pochówków ze względu na kwestie infrastrukturalne – konkretnie chodzi o brak drogi dojazdowej. Jej część mogłoby sfinansować miasto. Niestety obecnego właściciela, czyli parafii pod wezwaniem św. Trójcy nie stać na wyłożenie drugiej części kwoty – sytuacja jest więc patowa.

Cmentarz niszczeje z każdym dniem pełniąc rolę „kuwety” dla czworonogów. Większość okolicznych mieszkańców wyprowadza tam swoje psy nic sobie nie robiąc, ze świętości ludzkich szczątków. Szkoda…

Tym bardziej, że można znaleźć tam m.in. takie nagrobki

Leon_Eckert_budowniczy

Marian_Potkowski - "zginął za Polskę1940"

Tadeusz_Kaliciński_żołnierz I brygady

Stanisław_Jax_Powstaniec_Wielkopolski

Bolesław_Gryf_Marcinkowski_kompozytor

groby_osób_które_umarły_w_obozach_koncentracyjnych

Ofiary_niemieckich_nalotów_na_Poznań_1939

Korzystałem z:
– „Dzieje nekropolii przy ul. Samotnej w Poznaniu” – Maciej Czarnecki
http://forum.wiaralecha.pl/index.php?/topic/28043-miejsca-pamieci-opieka/page__st__20

Reklamy

One Response to Miejsca zapomniane – Cmentarz, ul. Samotna, Poznań

  1. Po says:

    właścicielem cmentarza jest Parafia Zmartwychwstania Pańskiego na Wildzie w Poznaniu (http://www.poznancr.pl/kontakt/kontakt.html)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: